Spravedlnost v rozúčtování tepla na vytápění

Spravedlnost v rozúčtování tepla na vytápění je název druhého článku ze série připravené pro TZB-info. Zatímco úvodní díl nastínil, o co v této problematice jde, v pokračování už jsou popsány hlavní příčiny neuspokojivého stavu věci.

Legislativa postrádající špetku odbornosti a fatální nedostatky současných polohových koeficientů, kterými se má kýžená spravedlnost zajistit. Mým záměrem bylo odhalovat hloubku celého problému postupně a pokud možno srozumitelně. Volil jsem tedy cestu spíše popisných textů doplněných příklady, ve kterých se ani laik neztratí.

Proto mě docela potěšilo, že i navzdory snaze psát pro široké vrstvy, zařadil portál moje první dva články mezi odborné. Přisuzuji to především důležitosti zvoleného tématu a naléhavosti hledat funkční řešení, které by pomohlo napravit páchané křivdy.

spravedlnost v rozúčtování

 

Ne vše ovšem vyjde na 100 %. Soudě podle reakcí v diskuzi pod článkem, někteří čtenáři nepochopili drobnou nadsázku zvoleného příkladu. Ten článek opravdu není o těžbě dřeva. A dokonce není ani o dožadování se návratu k rozúčtování podle podlahové plochy. Byť by to byl ten nejrozumnější krok.

Je o polohových koeficientech! Když už jsme na křižovatce špatně odbočili, tak ať alespoň směr naší další cesty je správný. Zacházíme si, ale cíle, kterým je spravedlnost v rozúčtování tepla, se s jistou prodlevou dobereme.

Jestli toto diskutujícím uniklo, zdá se, že mám ještě v jednoznačnosti svých formulací určité rezervy. Uvidíme, s jakou odezvou se článek setká na portálu ESTAV. Redakce dalšího z „velké trojky“ stavebně zaměřených webů mě o jeho zveřejnění požádala, a já s pochopitelnou radostí souhlasil.

 

Spravedlnost v rozúčtování tepla – stručná upoutávka na článek:

 

Vyhlášku č. 269/2015 Sb. považuji za jeden z nejhorších předpisů, s jakými jsem se kdy setkal. Vycházím ze zkušeností lidí, kteří se na mě obrátili s prosbou o radu co dělat, když mají doma zimu a přesto nejvyšší podíl nákladů na vytápění v celém domě.

Z počátku jsem sázel na důsledek tepelného parazitování neobsazených sousedních bytů, ale pak mě napadlo podívat se na polohové koeficienty.

 

otevřít článek

 

 
%d blogerům se to líbí: