Recept na rozúčtování tepla v bytových domech

Pomalu ale jistě se nám rozjíždí otopná sezóna a s teplem linoucím se ze žeber radiátorů přicházejí podvědomě na mysl i otázky, které nemusí u obyvatel činžáků vyvolávat zrovna příjemné pocity. Jaká bude následující zima, a kolikpak asi zaplatíme za teplo? O konečné výši částky v ročním vyúčtování nerozhodují pouze počasí nebo sazby dodavatelů tepla, ale podstatnou měrou i způsob, jak se náklady mezi jednotlivé partaje rozpočítávají. Nastává právě ideální čas, podívat se této problematice – rozúčtování tepla – na zoubek.

 

rozúčtování tepla

 

Připravil jsem celkem čtyři články pro portál TZB-info, věnované principu a různým variantám rozúčtování tepla v bytových domech. Zde je krátká upoutávka na první z nich:

 

Rozúčtování tepla v bytových domech

 

Spravedlnost v rozdělování nákladů na vytápění bytů v bytových domech si bohužel nejčastěji berou do úst lidé, kteří nemají ponětí, na jakých principech je vytápění těchto domů založeno. Z neznalosti potom vytvářejí problém tam, kde vůbec není, a k jeho následnému „vyřešení“ sestrojují bizarní konstrukce.

Potíž je v tom, že obor vytápění se točí kolem fyzikálních veličin teplo a teplota. Jejich názvy znějí v češtině velice podobně, a lidé je tudíž často zaměňují, přestože jsou významově naprosto odlišné. Pokusím se proto celou anabázi s řešením spravedlnosti ve vytápění přiblížit na jiném, doufejme názornějším, byť hypotetickém příběhu.

 

otevřít článek

 

 
%d blogerům se to líbí: